top of page

 

הקיץ באיזור ההר מאופיין בטמפ' גבוהה ולחות נמוכה. תנאים אלו גורמים לאידוי גבוהה של מים מהקרקע. לאור בעיות המים באזורנו חיסכון במים מבלי לפגוע בצמחיה ישרת את האנטרס הלאומי והכלכלי שלנו.

בפוסט זה אפרט שיטות לחסכון במים ואת הרציונאל בהשקייה נכונה.

אופן ההשקיה:

האדמה באיזור ירושלים נחשבת אדמה כבדה שיכולה "להחזיק מים" לזמן ממושך. השקיית האדמה (שיחים ועצים) לא צריכה להיות יותר מפעמיים בשבוע. השקיה קצרה בתדירות גבוהה יותר תגרום לכך שהמיים לא יחלחלו לעומק ויגיעו מקסימום ל 10 ס"מ מגובה פני הקרקע. מצב זה יגרום לאידוי רב של מים ושורשי הצמחיה יהיו באיזורים הקרובים לפני הקרקע שם בד"כ חם יותר. עדיף השקיה ארוכה שתחדור 40-50 ס"מ מגובה פני הקרקע.

מערכת השקיה:

חישוב כמות המיים להשקיה נמדדת בזמן והספק הטפטפות. מערכות ההשקיה הישנות היו בנויות מצנורות עם טפטפות כל 30-100 ס"מ . טפטפות אלו אמורות להיות בהספק של 1.6 ל' מים בשעה. בד"כ עקב הצטברות אבנית ההספקים של הטפטפות משתנים ולא אחידים הבקרה על מיקום וכמות המיים שמקבלת הגינה לא ניתנת לשליטה. אנו ממליצים לבנות מערכת השקיה שכל עץ\שיח\עציץ יקבל את כמות המים הדרושה לו בדיוק. מים שמגיעים למקומות לא רצויים מתבזבזים וגורמים לעשבים שוטים לגדול. גינות עם מערכת השקיה לא מבוקרת יכולות לצרוך 5 קוב מים בחודש חם בעוד שאת אותה הגינה ניתן להשקות עם פחות מקוב מים! קוב מים זה 1000 ל' שאתם אפשר להשקות  לפחות 10 עצים בוגרים+25 שיחים+5 מ"ר של ערוגות פרחים.

מדשאות:

מדשאות כיום זה יותר מסובך להחזיק והמעבר לדשא סנטתי  (קראויתרונות וחסרונות של דשא סנטטי ) . ברמת העקרון בתחילת האביב כל מ"ר של דשא צורך 2-4 ל' מים ובתחילת יוני יש לעלות להספק של 3-5 ל'.  המטרה נכונה וחסכונית צריכה להיות אחידה. ניתן לבדוק את ההמטרה ע"י הצבה של ספלים על הדשא ופתיחת הממטרות לחצי שעה. כמות המים בכל הספל צריכה להיות באותו נפח בערך. חישוב כמות המים שהממטרות משחררות תתבצע ע"י פתיחת הממטרות וצפייה בשעון המים. ברמת העקרון ניתן לחשב כמה מים צורכת המדשאה לפי הנוסחה הבאה: כמות הפתיחות השבועיות X כמות המים בל' (לפי השעון מים) \ 7 ימים \ מ"ר של המדשאה. דישון מומלץ באביב עם אוראה ש"מ לחדש את הדשא ולאחר מכן עם אשלגן ע"מ להפחית צימוח. בצפיפות גבוהה שומר טוב יותר על המים.

חיפוי קרקע:

חיפוי הקרקע מפחית את צריכת המים של הגינה  בכמה דרכים.

-מונע התאיידות משום שחיפוי הקרקע מהווה שיכבה המונעת מהמים להתאדות.

- החיפוי מונע מקרני השמש לפגוע באדמה וכתוצאה מכך טמפ' הקרקע יורדת ופחות מים מתאדים.

-חיפוי הקרקע גורם לכך שעשבים שוטים לא יצמחו ויותר מים ישארו ע"פ הקרקע.

הדבר המשמעותי ביותר בחסכון המים הוא שהחיפוי גורם למים "להספג" באדמה בצורה איטית ומבוקרת. חיפוי קרקע בד"כ לא יאפשר למים לזרום חופשי ע"פ השטח.     דבר זה מעודד את המים לחדור לקרקע.

ניתן להרחיב על סוגי חיפויים ויתרונות נוספים בפוסט : חיפוי קרקע יתרונות וחסרונות

הכנת הגינה לקיץ:

נוסחה פשוטה – פחות עלים פחות צריכת מים. גיזום נכון של הגינה בסוף החורף יגרום לכף שהעצים ישתמשו בפחות מים. החדרת חומרים אורגנים (קומפוסט) לקרקע בחורף יגרום לכך שהקרקע תהייה מסוגלת "להחזיק" את המים יותר טוב משום שהחומרים האורגנים סופחים מים מעולה.

מועד ההשקיה:

מועד ההשקיה המומלצת היא בין אשמורת תיכונה לשלישית מכיוון שבזמן זה האדמה קרה ויש למים מספיק זמן לחלחל עד שהאדמה תתחמם שוב. יתרון נוסף הוא שהצמחים והאדמה לא לחים כל הלילה וכל החרקים בסביבה לא יימשכו לגינתכם. בזמן זה בד"כ אין רוחות וההמטרה תהייה הכי אפקטיבית אם יש לכם דשא.

 

בהצלחה.

פוסט זה נכתב ע"י יותם פפור

המלצות לחיסכון במים

bottom of page