top of page

לאחר 10 שנות ניסיון של גנן המסתובב בגינות בירושלים נתקלתי במחלות ותופעות רבות של יצורים המזיקים/אוהבים יותר מידי את הגינות הפרטיות.

בפוסט זה אפרט איך מזהים את המזיק ומה ניתן לעשות ע"מ להיפתר ממנו.

נתחיל מהגדול לקטן

כלב-חפירות כלבים בגינה זאת בעיה שבד"כ אנשים בעלי כלבים נואשים מלהתמודד איתה. אך יש שיטה פשוטה מאוד לגרום לכלב להפסיק לחפור והיא לשם את הצואה שלו בתוך החפירה. דרך יותר יקרה היא לחפות את הקרקע עם חלוקים גדולים.

דורבן-  הדורבן מצוי באיזורים רמת שרת,רמות בית הכרם וקריית יובל. כאשר אתם נתקלים בדורבן אין לכם מה   לחשוש הוא לא יירה עליכם קוצים . הדבר שהדורבן עושה בגינות זה לחפור ולאכול שורשים. עם הבניה המואצת והריסת איזורי המחייה של בע"ח הייתי ממליץ לזרוק לדורבנים קצת ירקות שורש כמו צנון וגזר ולדאוג שיהיה להם מקום נחמד להגיע אליו בלילה.

חתולים-  חופרים הופכים שתילים חדשים ועציצים חדשים לפעמים מכניסים פשפשים לגינה ומעבר לכל הורגים כמעט כל חרק שיש בגינה (פרפרים וחיפושיות)  ומשמידים קנים של ציפורים . יש כמה שיטות להתמודד עם חתולים חיפוי קרקע עם חלוקים,פריסת רשת לול דקה על פני השטח, תקיעת שיפודי עץ באדניות (אפשר גם לגדל קקטוסים)

שפני סלע-נפוץ באיזור פסגת זאב. פתאום מוצאים שכל השתילים החד שנתיים עקורים . במקרה כזה הדבר היעיל ביותר לעשות זה להכניס כלב לגינה או פשוט לעבור לצמחייה רב שנתית.

ציפורים- ציפורים אוהבות מאוד עלווה רעננה בצבע ירוק בהיר. קשה מאוד להתמודד עם הציפורים תליית משהו בוהק כמו דיסק ישן או סתם

.מובייל ליד "שולחן האוכל שלהם" יכול לעזור מאוד ולהרחיקם

נקר- ציפור הבונה קן בתוך עצים בעלי גזע רך. גורמת לקריסת ענפים גבוהים בגינה בירושלים בעיקר לעצי אזדרכת. הפיתרון הוא להוריד את

הקן בתקופת הקינון דבר שיגרום לנקר לעבור לעץ אחר.

צרעות ודבורים- ניתן לראות ליפעמים שיחים גבוהים או עצים  שהעלים הבוגרים שלהם מלאים "ביסים" סביר להניח שצרעות תוקפות את העץ שלכם ע"מ לבנות ולתחזק את הקן שלהן. ראשית יש להפטר מהכנימות והאקריות שיש לכם בגינה במיוחד מכנימת הדם (פירוט למטה)  , אפשר לנסות לאתר את הכוורת שלהם ופשוט כאשר אין בכוורת צרעות להוריד אותה. מדביר מקצועי ישים רעל בכוורת שיימנע מצרעות להתקרב לשם.

זחלים-הזחלים בניגוד לצרעות ניזונים במיוחד מעלים צעירים. כאשר אתם רואים חורים בגדלים שונים תנערו את הצמח ותראו אם נופלים זחלים. ניעור הצמח ואיסוף הזחלים מספיק ע"מ להרחיק את הזחלים.אל תשכחו שזחלים הופכים לפרפרים....

זחלים נוברים- זחלים אלו חודרים לתוך גזע העץ ואוכלים את הרקמות הפנימיות של העץ. ניתן להחדיר חוט ברזל לתוך החור ולנסות לשפד את הזחל. אם לא ניתן להגיע אל הזחל ניתן להשקות את העץ עם קונפידור.

מנהרנים- זחלים החיים בתוך העלה ויוצרים מנהרות זעירות לבנות על העלה. ניתן להסיר את העלים הנגועים וכך להדביר את המזיק. גם כאן קונפידור בהגמעה יעזור נגד המזיק.

חיפושיות גזע- חיפושיות גזע שונות הן המזיק הגרוע ביותר לעצים. הן מטילות את הביצים שלהן בסדקים שעל פני הגזע וכאשר הזחלים בוקעים הם חודרים לגזע ופוגעים בצינורת השיפה שאמורים לספק מים לחלקים העליונים של העץ. כאשר אתם רואים המון חורים קטנים על הגזע  וענפים עליונים יבשים תדעו שהעץ נגוע. הדבר היחידי שאפשר לעשות נגד מזיק זה הוא ריסוס מאסיבי של העץ בקונפידור כמה פעמים רצוף. כמו כן ניתן לצבוע את גזע העץ בסיד המכיל חומר הדברה.

אקריות- עכבישונים קטנים המתרוצצים על הגזע והענפים . הם מפרישות חומרים הנדבקים בכל מה שנחשף אליהן. דבורים וצרעות נמשכים להפרשות שלהם. ריסוס בכל חומר הדברה כימי יכחיד אותם.

כנימות- מוצצים החיים על איזורי העלווה בד"כ וגורמים לעלים להתעוות או למות. צמח ללא עלים הוא חלש ולא מפותח. נמלים בד"כ אוהבות את ההפרשות של הכנימות אז אם אתם רואים נמלים על שיחים/עצים דעו שיש לכם כנימות על השיח. ריסוס עם מים וסבון כלים ירחיק את הכנימות. (כפית סבון לחצי ליטר)

בקטריות- קמחון וחלדון הם מחלות עלים נפוצות באיזור ירושלים. הבקטריות הללו מתפתחות על עלים באיזורים בהם הלחות גבוהה. בקטריות נראות עמו מרקם נוסף הגדל על העלים בגוונים שונים. גיזום מאסיבי של הגינה והחדרת אור יכולה לפתור את הבעיה. במקרים בהם לא ניתן להוריד את הלחות באיזור הנגוע מומלץ לנסות להשקות לא יותר מפעמיים בשבוע את האיזור .

 

אני לא ממליץ להשתמש בחומרים כימים להדברה ומנסה להימנע כמה שניתן משימוש בחומרים אלו. תחזוק וטיפול נכון בגינה יהווה גורם המונע ממזיקים להכנס לגינה. לא כל החרקים שתראו בגינה יזיקו לה. פרות משה רבנו ,גמלי שלמה וארינמל יעזרו לנו במלחמה נגד המזיקים וכדאי לשמור על חרקים אלו בגינה. גמלי שלמה ופרת משה רבנו כולם מכירים. הארינמל הוא "יתוש" ענקי שלא עוקץ בני אדם. יש הקוראים לו עקרבוט או שפירית בשפת הירושלמים. ברמת העקרון בירושלים אין יתושים גדולים העוקצים בני אדם רובם אוכלים חרקים.

אי שימוש בחומרי הדברה כימים יכול להחזיר את הגחליליות לגינות שלכם. הגחליליות בסכנת הכחדה מכיוון שהן רגישות מאוד לחומרי הדברה כימיים שהיו מפוזרים רבות על מדשאות בירושלים.

                   מזיקים בגינה

 

bottom of page